COVID-19

Aktuálne informácie o prevádzke spoločnosti

Vážení zákazníci,

 

aj napriek mimoriadnym opatreniam stále fungujeme takmer v plnom rozsahu. Sme pre Vás k dispozícii telefonicky a na emaili. Prevažná časť našich kolegov pracuje v režime home office. Náš servisný tím a logistika skladu sú v plnej prevádzke.

 

Máme k dispozícii moderné komunikačné technológie a sme pripravení Vás obslúžiť. Snažíme sa, aby naša kvalita služieb zostala rovnaká ako predtým. Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať a tešíme sa aj teraz na spoluprácu s Vami. Veľké ďakujeme patrí všetkým Vám v zdravotníckych prevádzkach, ktorí sa s vypätím všetkých síl staráte o naše zdravie!

Pár príjemných myšlienok od našej kolegyne Mgr. Jany Křemenovej

Dojčenie v časoch koronavírových alebo pár kvapiek optimizmu pre dojčiace matky

 

Svet a život sa v ňom nezastavil – to tak len niekedy vyzerá.

 

Deti sa rodia a budú aj ďalej! Z rodičiek sa aj tak stále stávajú šestonedeľky s nádejou, že s hormonálnou popôrodnou búrkou príde naliatie prsníkov a po pár mililitroch mledziva prídu desiatky mililitrov materského mlieka! Novorodenec a jeho matka sa opäť spolu prepájajú spojením cez bradavku a novorodenec dostáva prostredníctvom dojčenia všetko to potrebné a takmer nezastupiteľné, čo sme si už toľkokrát vraveli. A to chce čas a pokoj. Máte teraz viac času? Využite ho o to viac pre seba a pre svoje dieťa. To, že je väčšina obchodov zavretých? Aspoň Vás neláka tam zbytočne chodiť! Že sú bary a krčmy zavreté! Otcovia oslávia narodenie potomkov inokedy. Teraz môžu byť triezvi a s čistou hlavou sa učiť, ako byť podporujúcim partnerom a trpezlivým otcom. Sú s vami doma! Že majú mnohí home office, to tiež nie je na zahodenie! A keď dobre rozbehnete dojčenie a mlieko potečie prúdom, zvládnete lepšie i možné ekonomické problémy, pretože materské mlieko je takmer zadarmo!

 

A nakoniec! Príroda už dávno vedela, že matku a jej dieťa je treba chrániť. A tak vymyslela dojčenie, aby ich chránila – oboch! A tak sa nebojte. Viete, že zo strachu človek robí chyby a ktovie čo ešte... a taktiež môže stratiť mlieko! A tak zle ešte nie je!

 

A keby náhodou bolo treba rady a pomoci, sme tu stále pre vás!

 

Váš Medela tím!!! ♥
COVID-19
 

Koronavírus: Informácie týkajúce sa tehotných a dojčiacich mamičiek

Koronavírus sa odrazu rozšíril po celom svete spolu s informáciami, ktoré môžu byť nepresné alebo neopodstatnené. Medela tak pre vás vytvorila informačné centrum, aby ste mali prístup k najnovším a najspoľahlivejším informáciám o dojčení, materskom mlieku, bezpečnosti a zdraví tehotných žien, dojčiacich mamičiek a ich detí. Nájdete tu informácie a odpovede na najčastejšie otázky rodičov. Tieto odpovede boli zhromaždené zo spoľahlivých zdrojov, aby sa k vám dostali všetky užitočné informácie. Sekcia otázok a odpovedí bude pravidelne aktualizovaná, hneď ako sa vyskytnú novšie informácie.

Tehotenstvo

Som tehotná. Ublíži nejako dieťaťu, ak sa nakazím vírusom COVID-19?

Podľa CDC v súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov na zistenie, či sa vírus prenáša z matky na dieťa počas tehotenstva alebo o možnom vplyve, ktorý môže mať na dieťa. Momentálne je to však v štádiu skúmania. Existuje malé percento prípadov, kedy boli zaznamenané problémy počas tehotenstva alebo pôrodu (ako napr. predčasný pôrod), nie je však potvrdené, či tieto výsledky súviseli s infekciou.

Čo ak som tehotná a stretnem sa s osobou, ktorá je nakazená vírusom COVID-19, budem môcť dojčiť?

Áno. Materské mlieko je najlepšia forma výživy pre väčšinu novorodencov. Materské mlieko poskytuje ochranu proti mnohým chorobám. Podľa Academy of Breastfeeding Medicine (Akadémie dojčenia), WHO a CDC, pokiaľ máte v pláne dojčiť alebo podávať materské mlieko svojmu dieťaťu, aj keď máte príznaky vírusu alebo ste mu boli niekedy vystavená, určite odporúčajú dojčiť. Pokiaľ by ste mohli byť infekčná, musíte dodržiavať všetky potrebné opatrenia, aby ste zamedzili šíreniu vírusu na vaše dieťa, to znamená umývať ruky predtým, ako vezmete dieťa do rúk alebo nosenie rúška počas tesného kontaktu s dieťaťom (napríklad počas dojčenia).

Som tehotná. Sú tehotné ženy náchylnejšie na nakazenie COVID-19?

The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG, Vysoká škola pôrodníkov a gynekológov) uvádza, že tehotné ženy sa nezdajú byť náchylnejšie k dôsledkom infekcie COVID-19, než bežná populácia. Tehotné ženy prežívajú zmeny vo svojom tele, ktoré môžu zvýšiť riziko niektorých infekcií. Je známe, že u vírusov rovnakej skupiny ako COVID-19 a ďalších vírusových respiračných infekcií, ako je chrípka, mali ženy vyššie riziko vzniku závažných ochorení. Preto CDC hovorí, že je u tehotných žien vždy dôležité, aby sa chránili pred ochoreniami.

Som tehotná. Ako sa mám chrániť pred COVID-19 v priebehu tehotenstva?

Tehotné ženy by sa mali správať rovnako ako široká verejnosť, aby predišli infekcii. Prečítajte si odpoveď na otázku: Ako môžem ochrániť seba a ostatných? v sekcii Všeobecné otázky.

Čo sa stane, keď žena nakazená COVID-19 porodí?

Podľa nového pokynu AAP z 22. júla 2020 týkajúceho sa oddelenia mamičiek a detí, môžu matky s podozrením alebo potvrdením vírusu COVID-19 zostať na izbe so svojím bábätkom, ak sú splnené opatrenia na ochranu dieťaťa pred infekciami dýchacích ciest matky.

Podľa CDC, ak je potrebné predĺžiť dočasné odlúčenie matky a dieťaťa, najmä preto, že matka potrebuje lekársku starostlivosť, odporúča sa dieťaťu poskytnúť odsaté materské mlieko. Ak je to možné, matke by mala byť poskytnutá vyhradená odsávačka materského mlieka. V prípade, že táto možnosť nie je, môže matka využiť odsávačku, ktorá je určená pre viac užívateľov. Pred použitím inou matkou je potrebné venovať osobitnú pozornosť čisteniu a dezinfekcii odsávačky. Prečítajte si odpoveď na otázku: Aké sú odporúčania pre použitie zariadení Medela, ak je matka hospitalizovaná kvôli ochoreniu koronavírusu? v sekcii Používanie odsávačiek mlieka a iných pomôcok. Johns Hopkins Medicine uvádza, že akonáhle sa príznaky matky zlepšia a ona i jej dieťa sú pripravené na prepustenie z nemocnice, je možné, aby matka buď pokračovala v používaní odsatého materského mlieka alebo dojčila. K tomu je ale nutné prijať potrebné opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na dieťa, medzi ktoré patrí umývanie rúk pred držaním dieťaťa a nosenie rúška v tesnom kontakte s dieťaťom.

Dojčenie

Môžem dojčiť, ak som pozitívne testovaná na vírus COVID-19? Môže materské mlieko prenášať tento vírus?

UNICEF, Academy of Breastfeeding Medicine (Akadémia dojčenia), WHO a CDC tvrdia, že vzhľadom na výhody dojčenia a zanedbateľný podiel prípadov prenosov iných respiračných vírusov cez materské mlieko, môže matka pokračovať v dojčení, pokiaľ zároveň dodržiava všetky potrebné opatrenia. Súčasné štúdie testované na dojčiacich ženách s diagnostikovaným vírusom nepreukazujú prítomnosť vírusu v materskom mlieku. Ak ste však nakazená, dodržiavajte základné opatrenia ako nosenie rúška počas dojčenia a umývanie rúRolovací zoznam
           Ako zistiť svoju veľkosť?   Prvým krokom k nájdeniu správnej podprsenky je presné zmeranie poprsia, ktoré možno ľahko vykonať v pohodlí domova, najlepšie pomocou krajčírskeho metra. Každá žena je jedinečná a tento výpočet je prvým a najdôležitejším krokom.Máme pre vás 5 jednoduchých krokov, ako zistiť svoju veľkosť:Zmerajte si obvod okolo najplnšej časti prsníkov a obvod pod prsiamiOdčítajte obvod pod prsiami od obvodu cez prsiaPomocou našej tabuľky zistite svoju veľkosť košíčkaPodľa obvodu pod prsiami zistite dĺžku svojho pásuPomocou našej veľkostnej tabuľky (viď obrázky) zistite svoju správnu veľkosť kombináciou veľkosti košíčka a dĺžky pásu.   


k predtým, ako dieťa vezmete do rúk.

Je dojčenie bezpečné vzhľadom na riziko, že by som sa mohla nakaziť COVID-19? Mala by som prejsť na umelú výživu?

UNICEF uvádza, že dojčenie je najbezpečnejšou a najspoľahlivejšou metódou výživy dojčiat v prípade núdze. Článok v Harvard Medical School Trends in Medicine uvádza, že vzhľadom na riziko, že sa COVID-19 môže rozšíriť v továrňach výrobcov a skladech s umelou výživou, existuje riziko prerušenia dodávateľského reťazca, ak je potrebné tieto továrne a sklady odstaviť. Nedávny výskum ukázal špecifické výhody poskytovania materského mlieka, ktoré súvisia so situáciou okolo COVID-19. Vedci v Číne a USA nedávno našli protilátky proti novému koronavírusu v mlieku matiek, ktoré predtým mali COVID-19, čo ďalej podporuje odporúčanie pokračovať v dojčení. Ako uvádza UNICEF, Akadémia dojčenie, WHO a CDC, vzhľadom na výhody dojčenia a súčasné dôkazy o zanedbateľnej roli materského mlieka pri prenose ďalších respiračných vírusov môžete pokračovať v dojčení.

Ak mám COVID-19 a môj zdravotný stav mi nedovoľuje dojčiť alebo som bola po určitú dobu oddelená od svojho dieťaťa, môžem znovu začať dojčiť?

Ak ste boli od svojho dieťaťa po určitú dobu odlúčená a dojčenie bolo prerušené, je všeobecne možné znovu naštartovať laktáciu, keď ste znovu s dieťaťom, a stojí za to to vyskúšať, aj keď návrat k plnému dojčeniu nie je vždy dosiahnuteľný. Pokyny UNICEF vo Veľkej Británii vám môžu pomôcť znovu obnoviť vašu produkciu mlieka a pokračovať v dojčení. Tomuto sa hovorí relaktácia. WHO a UNICEF UK odporúčajú nasledujúce nevyhnutné opatrenia pre riadenie dojčenia za účelom relaktácie: 

  • Začnite s krokmi na zvýšenie hormonálnej odozvy, vrátane častého kontaktu koža na kožu, maznanie s dieťaťom na prsiach a masáž prsníkov.
  • Masáž prsníkov a odstriekavanie či odsávanie mlieka 8-10x počas dňa alebo medzi kŕmením môže pomôcť laktácii pri separácii od dieťaťa.
  • Dieťa by malo sať pravidelne z oboch prsníkov aspoň 8-12x počas 24 hodín, a to aspoň 15 minút z každého prsníka. Zvážte dojčenie v noci.
  • Skúste mať dieťa pri prsníku aj vtedy, keď odsávate.
  • Dieťa by malo byť správne priložené k prsníku, aby mohlo efektívne sať a aby sa zabránilo poškodeniu bradaviek.
  • Kontrolujte stolicu a moč dieťaťa.
  • Kontaktujte laktačného poradcu a získajte ďalšie pokyny a podporu pre obnovenie produkcie mlieka a kontrolujte rast vášho dieťaťa.
 

Používanie odsávačiek mlieka a iných pomôcok

Aké sú pokyny na skladovanie materského mlieka, ak mám COVID-19?

Akadémia dojčenia (Academy of Breastfeeding Medicine) tvrdí, že hoci stále nie je známe, či materské mlieko môže byť prenášačom vírusu z matky na dieťa, doterajšie štúdie ukazujú, že vírus sa v mlieku nenachádza. Preto môžete postupovať podľa všeobecných pokynov na skladovanie mlieka (ABMHMBANA).

Ak ste mlieko odsali bezpečne a s dodržaním hygienických zásad, môžete ho skladovať pri izbovej teplote, v chladničke alebo v mrazničke, podľa toho, kedy ho budete chcieť použiť.

IZBOVÁ TEPLOTA 16 °C až 25 °C:
Najlepšie do 4 hodín. Do 6 hodín ak bolo mlieko odsaté vo veľmi čistých podmienkach.*

CHLADNIČKA 4 °C alebo menej:
Najlepšie do 3 dní. Do 5 dní ak bolo mlieko odsaté vo veľmi čistých podmienkach*

MRAZNIČKA -18 °C alebo menej:
Najlepšie do 6 mesiacov. Do 9 mesiacov ak bolo mlieko odsaté vo veľmi čistých podmienkach*

PREDTÝM ZAMRAZENÉ MATERSKÉ MLIEKO ROZMRAZENÉ V CHLADNIČKE"
Do 2 hodín při izbovej teplote Do 24 hodín v chladničke Znovu nezmrazujte

* Veľmi čisté podmienky znamenajú dôsledné dodržiavanie pokynov uvedených v našom článku o čistení a dezinfekcii vašej odsávačky mlieka a CDC. Tieto pokyny na uchovávanie a rozmrazovanie materského mlieka sú odporúčané - ďalšie informácie získate u svojho laktačného poradcu alebo špecialistu na dojčenie.

Ak sa vaše dieťa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov alebo na oddelení špeciálnej starostlivosti, môže Vaša nemocnica vyžadovať prísnejšie opatrenia na čistenie a skladovanie. Ak chladíte alebo mrazíte odsaté mlieko, vždy označte fľašku alebo vrecko s množstvom a dátumom, kedy bolo odsaté, aby ste mali prehľad o odloženom mlieku.

Aké sú odporúčania na používanie pomôcok Medela, ak je matka v karanténe z dôvodu koronavírusu?

Podľa Akadémie dojčenia (Academy of Breastfeeding Medicine), pokiaľ matka plánuje dojčiť alebo pokračovať v dojčení, určite by mala odsávať mlieko, aby rozbehla a udržala laktáciu. Ak je to možné, nemocnica by mala poskytnúť odsávačku výhradne pre danú matku. Predtým, ako sa matky dotknú ktorejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše, musia si pred odsávaním materského mlieka dôkladne umyť ruky a podniknúť potrebné opatrenia, ako je napríklad nosenie rúška na tvári po dobu najmenej 5 až 7 dní, kým sa výrazne nezlepší kašeľ a respiračná sekrécia (hlieny). Po každom odsávaní by mali byť vyčistené všetky časti a diely, ktoré prišli do kontaktu s materským mliekom, podľa odporúčaní pre správne čistenie odsávacieho setu a vonkajšku celej odsávačky, rovnako ako aj fľaše by sa mali dezinfikovať pomocouRolovací zoznam
           Ako zistiť svoju veľkosť?   Prvým krokom k nájdeniu správnej podprsenky je presné zmeranie poprsia, ktoré možno ľahko vykonať v pohodlí domova, najlepšie pomocou krajčírskeho metra. Každá žena je jedinečná a tento výpočet je prvým a najdôležitejším krokom.Máme pre vás 5 jednoduchých krokov, ako zistiť svoju veľkosť:Zmerajte si obvod okolo najplnšej časti prsníkov a obvod pod prsiamiOdčítajte obvod pod prsiami od obvodu cez prsiaPomocou našej tabuľky zistite svoju veľkosť košíčkaPodľa obvodu pod prsiami zistite dĺžku svojho pásuPomocou našej veľkostnej tabuľky (viď obrázky) zistite svoju správnu veľkosť kombináciou veľkosti košíčka a dĺžky pásu.   


 70% etanolu alebo iného dezinfekčného prostriedku účinného proti SARS-CoV-2.

Ako dlho môže koronavírus prežiť na povrchoch, ako napríklad na odsávačke/odsávacích setoch/príslušenstve?

Podľa novej štúdie National Institutes of Health, CDC, UCLA a Princeton University scientists in The New England journal of Medicine autori zistili, že závažný akútny respiračný syndróm koronavírus 2 (SARS-CoV-2) bol zaznamenaný nasledovne:

V aerosóloch - až 3 hodiny

Na medi - až 4 hodiny

Na kartóne - až 24 hodín

Na plastoch - od 48 až do 72 hodín

Na nehrdzavejúcej oceli - od 48 až do 72 hodín

Ako by som mala čistiť moju odsávačku, pokiaľ mám COVID-19?

Ak používate odsávačku mlieka na odsávanie materského mlieka, pred dotknutím sa ktorejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše si umyte ruky a po každom použití postupujte podľa odporúčaní CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy. Podľa odporúčaní by mal mlieko dojčatám podávať niekto, kto nie je chorý.

Ako bezpečne používať pomôcky Medela, pokiaľ som doma v karanténe kvôli COVID-19?

1. Pokiaľ ste si domov zapožičali odsávačku Symphony, prosím berte na vedomie, že každá odsávačka sa čistí vodou a mydlom a následne sa dezinfikuje bežne používanými dezinfekčnými prostriedkami , ktoré sú účinné proti koronavírusom.

2. Pri použití odsávačky na odsávanie materského mlieka, či už je to rentálna odsávačka alebo odsávačka na osobné použitie zakúpená v obchode, vždy si umyte ruky predtým, ako odsávačku alebo jej časť chytíte do rúk a po každom použití postupujte podľa odporúčaní CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy. Podľa odporúčaní by mal mlieko dojčatám podávať niekto, kto nie je chorý.

3. Pri vrátení rentálnej odsávačky prosím odsávačku aj kufor vydezinfikujte.

Môžem použiť mlieko nazbierané v miskách na zachytávanie mlieka?

Medela misky na zachytávanie mlieka sú užitočné pomôcky na dojčenie určené pre dojčiace ženy, ktoré majú boľavé bradavky alebo presakujúce prsia. Chránia boľavé bradavky pred ďalším odieraním a umožňujú zber unikajúceho mlieka medzi kŕmeniami. Mlieko zozbierané v týchto miskách by sa však malo zlikvidovať a nepodávať dieťaťu.

Zničí umývačka riadu vírus na povrchu setov na zber mlieka?

Aj keď o tomto novom koronavíruse SARS-CoV-2 ešte stále veľa nevieme, predpokladá sa, že väčšina ostatných vírusov je zničená pri teplote varu. Ak používate odsávačku mlieka na odsávanie materského mlieka, pred chytením ktorejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše do rúk si ruky umyte a po každom použití postupujte podľa odporúčaní CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy.
Ak chcete zničiť čo najviac baktérií a vírusov, dezinfikujte časti odsávačky najmenej raz denne po ich vyčistení. Súčasti možno dezinfikovať pomocou pary, vriacej vody alebo v umývačke riadu s nastavením dezinfekcie.

Môžem častejšie dezinfikovať fľašu Calma / kontaktné dojčiace klobúčiky / fľašky / cumlíky?

Pomôcky slúžiace na kŕmenie dojčiat, fľašky, cumlíky na fľaškách alebo utišujúce cumlíky by sa mali po použití vyčistiť podľa pokynov CDC na čistenie takýchto pomôcok.
Ak chcete zničiť čo najviac baktérií a vírusov, najmenej raz denne po vyčistení jednotlivých pomôcok by ste ich mali dezinfikovať pomocou pary, vriacej vody alebo v umývačke riadu s nastavením dezinfekcie.
Ak je vaše dieťa hospitalizované, postupujte podľa pokynov zdravotníka pri čistení daných pomôcok.

Dá sa koronavírus zničiť vyvarením odsávačky vo vode?

Aj keď o COVID-19 ešte stále veľa nevieme, predpokladá sa, že väčšina ostatných vírusov je zničená pri teplote varu. Ak používate odsávačku mlieka na odsávanie materského mlieka, pred chytením ktorejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše do rúk si ruky umyte a po každom použití postupujte podľa odporúčaní CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy.

Ak chcete zničiť čo najviac baktérií a vírusov, vydezinfikujte časti odsávačky, umývadlo a kefu na fľaše najmenej raz denne po ich vyčistení. Pomôcky možno dezinfikovať pomocou pary, vriacej vody alebo v umývačke riadu s nastavením dezinfekcie.

Kým jednotlivé pomôcky a súčasti uskladníte, nechajte ich vyschnúť na vzduchu, aby ste zabránili množeniu baktérií. Po úplnom uschnutí by sa jednotlivé pomôcky a časti odsávačky mali skladovať v čistom, chránenom prostredí, aby sa zabránilo kontaminácii počas skladovania.

Je bezpečné používať odsávačku Symphony s ostatnými mamičkami v nemocnici, ak nemám takú, ktorá by bola vyčlenená len pre mňa?

Odsávačky Symphony sú navrhnuté tak, aby ich mohlo používať viacero matiek. Predtým, ako odsávačku môže použiť iná mamička, ju zdravotný personál vyčistí a vydezinfikuje. Okrem toho, ak používate odsávačku mlieka na odsávanie materského mlieka, pred chytením ktorejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše do rúk si ruky umyte a po každom použití postupujte podľa odporúčaní CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy.

Môžu dojčatá na novorodeneckej JIS dostávať darcovské mlieko? Je to bezpečné, pokiaľ ide o COVID-19?

Súčasne prebiehajúce štúdie v spolupráci s dojčiacimi ženami s infekciou COVID-19 a inými infekciami koronavírusov nezistili prítomnosť vírusu v materskom mlieku. Nie je známe, či matky s COVID-19 môžu vírus prenášať prostredníctvom materského mlieka. Darcovské mlieko je vo väčšine krajín pasterizované a je známe, že ďalšie koronavírusy sú ničené pasterizáciou. V súčasnej dobe však neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by informoval o tom, či by vírus spôsobujúci COVID-19, SARS-CoV-2 (ak je prítomný) bol podobne zničený. Ďalšie informácie sú k dispozícii vo vyhlásení European Milk Bank Association a the Human Milk Banking Association of North America.

Mohla by som sa nakaziť vírusom COVID-19 z kontaminovanej zapožičanej odsávačky?

Vyškolení zamestnanci vykonávajú čistenie a servis zapožičaných odsávačiek. Odsávačky sú vyčistené vodou a mydlom a potom dezinfikované, kým ich môže použiť iná matka. Existuje veľa dezinfekčných prostriedkov, vrátane bežne používaných nemocničných dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú aktívne proti obaleným vírusom, ako je nový koronavírus. V súčasnej dobe odporúčania WHO zahŕňajú použitie: • 70% etanol na dezinfekciu opakovane použiteľných vyhradených zariadení (napr. teplomery) medzi použitím • Chlórnan sodný pri 0,5% (ekvivalent 5 000 ppm) pre dezinfekciu často dotýkaných povrchov v domácnostiach alebo zdravotníckych zariadeniach Na čistenie a dezinfekciu odsávaček Symphony sú schválené dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu, ktoré sa preukázali účinné proti SARS-CoV-2. Pokiaľ k odsávaniu materského mlieka používate odsávačku, či už ide o zapožičanú odsávačku alebo osobnú odsávačku z obchodu, umyte si ruky skôr, než sa dotknete akejkoľvek súčasti odsávačky alebo fľaše, a po každom použití sa riaďte odporúčaniami CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy. Keď je čas vrátiť odsávačku Symphony do rentálnej stanice, prosím vydezinfikujte odsávačku a kufor pomocou dezinfekčného prostriedku na báze alkoholu.

Aké je odporúčanie pre použitie opakovane použiteľných odsávacích setov počas pandémie?

Je múdre zvoliť používanie iba jedným používateľom. Použitie viac ako jednou matkou bez dostatočnej sterilizácie môže predstavovať zdravotné riziko a môže spôsobiť krížovú kontamináciu.

Dokáže Medela dodávať produkty? Bude k dispozícii dostatok dodávok setov na odsávanie mlieka?

Starostlivo spravujeme celý náš dodávateľský reťazec a vybudovali sme špecializovaný tím COVID-19, ktorý priebežne vyhodnocuje situáciu a spolupracuje s našimi dodávateľmi a partnermi, aby sme zaistili včasné dodanie našich produktov a pokračujúcu bezpečnú výrobu. Aj keď v súčasnej dobe nie je možné vylúčiť určité oneskorenia jednotlivých produktov, v súčasnosti neočakávame žiaden významný vplyv na našu schopnosť dodávať našim zákazníkom požadované produkty. Situácia zostáva samozrejme veľmi dynamická a tieto informácie budeme podľa potreby aktualizovať.

Mám zhoršený zdravotný stav a bolo mi odporučené sa izolovať, ale odsávam pre svoje dieťa, ktoré je uložené na JIS pre novorodencov. Čo mám robiť?

Gratulujeme k tomu, že aj naďalej odsávate materské mlieko pre vaše dieťa, ktoré je uložené na JIS pre novorodencov! The Academy of Breastfeeding Medicine odporúča, aby ste si pred odsatím materského mlieka, a predtým, než sa dotknete akejkoľvek súčasti odsávačky alebo fľaše, riadne umyli ruky a prijať potrebné opatrenia, ako ich nosiť masku na tvári po dobu najmenej 5-7 dní, kým sa kašeľ a respiračné sekréty dramaticky nezlepšia. Po každej odsávacom cykle by mali byť všetky časti, ktoré prichádzajú do styku s materským mliekom, dôkladne umyté podľa odporúčania CDC pre správne čistenie odsávacieho setu a vonkajšie časti celej odsávačky by mali byť riadne vydezinfikované pomocou 70% etanolu alebo iného dezinfekčného činidla, ktorý je aktívny proti koronavírusu. Jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov vo vašej nemocnici vám môže poskytnúť zberné fľaše na odsávanie a uloženie vášho materského mlieka. Pre skladovanie ľudského mlieka sú prijateľné čisté obaly vyrobené z potravinárskeho tvrdého plastu alebo skla bez obsahu BPA. Nádoby by mali mať viečka odolné proti úniku. Mali by ste sa riadiť pokynmi pre skladovanie materského mlieka pre predčasne narodené deti a vysoko rizikové dojčatá alebo podľa pokynov JIP pre novorodencov. Pri označovaní odsatého mlieka postupujte podľa pokynov vašej JIP pre novorodencov. Odsaté materské mlieko by malo byť ihneď po odsatí chladené alebo zmrazené. Zaistite, aby odsaté mlieko zostalo počas prepravy na JIS pre novorodencov v chladenom alebo zmrazenom stave. Nádoby umiestnite do izolovaného kontajnera vhodného na prepravu s chladiacim médiom. Chladiace médium je vhodnejšie ako kocky ľadu na udržanie studeného alebo mrazeného mlieka.

Som v nemocnici so symptómami a potrebujem odsať mlieko pre svoje predčasne narodené dieťa. Môžem to urobiť?

Áno. Podľa Academy of Breastfeeding Medicine, WHO a CDC, ak máte COVID-19 a máte v pláne dojčiť alebo poskytnúť mlieko svojmu dieťaťu, ste povzbudzovaná k odsávaniu svojho mlieka, aby sa vám spustila laktácia, budovala a udržovala tvorba vášho mlieka. UNICEF UK uvádza, že propagácia, ochrana a podpora dojčenia by mala pokračovať pre všetky choré a predčasne narodené deti v dočasnej alebo novorodeneckej starostlivosti. Podľa profesorky Pauly Meier a docentky Aloky Patel, pre deti uložené na JIS je materské mlieko ešte dôležitejšie, pretože znižuje riziko všetkých typov infekcií. Nedávny výskum ukázal konkrétne výhody poskytovania materského mlieka, ktoré súvisia so situáciou COVID-19. Vedci v Číne a USA nedávno našli protilátky proti novému koronavírusu v mlieku matiek, ktoré predtým mali COVID-19, čo ďalej podporuje odporúčanie pokračovať v dojčení. Odporúčame, aby ste sa porozprávali s personálom nemocnice a dodržiavali špecifické odporúčania a zásady vašej JIS pre novorodencov týkajúce sa odsávania mlieka, označovania, chladenia alebo zmrazenia materského mlieka a jeho prepravy na JIS. Prečítajte si tiež odpoveď na otázku Môžem použiť nemocničnú odsávačku / rentálnu odsávačku, ak mám COVID-19? v sekcii Používanie odsávačiek mlieka a iných pomôcok.

Je bezpečné skladovať odsávacie pomôcky v suchom prostredí?

Áno. Po každom odsávaní by mali byť všetky časti, ktoré prichádzajú do styku s materským mliekom, dôkladne umyté podľa odporúčania CDC pre RIADNE čistenie odsávacej súpravy. Toto odporúčanie uvádza, že čistiace pomôcky na odsávačky a kefy na fľaše by sa pred uskladnením mali nechať dôkladne vysušiť na vzduchu, čo pomôže zabrániť rastu baktérií a plesniam. Po úplnom uschnutí by mali byť predmety skladované v čistom, chránenom prostredí, aby sa počas skladovania zabránilo kontaminácii.Rolovací zoznam
           Ako zistiť svoju veľkosť?   Prvým krokom k nájdeniu správnej podprsenky je presné zmeranie poprsia, ktoré možno ľahko vykonať v pohodlí domova, najlepšie pomocou krajčírskeho metra. Každá žena je jedinečná a tento výpočet je prvým a najdôležitejším krokom.Máme pre vás 5 jednoduchých krokov, ako zistiť svoju veľkosť:Zmerajte si obvod okolo najplnšej časti prsníkov a obvod pod prsiamiOdčítajte obvod pod prsiami od obvodu cez prsiaPomocou našej tabuľky zistite svoju veľkosť košíčkaPodľa obvodu pod prsiami zistite dĺžku svojho pásuPomocou našej veľkostnej tabuľky (viď obrázky) zistite svoju správnu veľkosť kombináciou veľkosti košíčka a dĺžky pásu.   


Môžem mlieko odsaté doma priniesť svojmu dieťaťu na JIS pre novorodencov?

Materské mlieko je pre väčšinu dojčiat najlepším zdrojom výživy a poskytuje ochranu pred mnohými chorobami. Ako však poznamenáva CDC, o víruse COVID-19 je zatiaľ veľmi známe. The Academy of Breastfeeding Medicine uvádza, že v súčasne dostupných štúdiách so ženami s COVID-19 a ďalšími infekciami koronavírusu nebol vírus detekovaný v materskom mlieku. Je dôležité dodržiavať prísne postupy čistenia, ak používate na odsávanie materského mlieka materskú odsávačku, umyte si ruky skôr, než sa dotknete akýchkoľvek častí odsávačky alebo fľaše, a po každom použití sa riaďte odporúčaniami CDC pre správne čistenie odsávacej súpravy. Odporúčame, aby ste sa zoznámili s pokynmi CDC a dodržiavali odporúčania a zásady JIS týkajúce sa označovania, chladenia alebo zmrazenia materského mlieka a jeho prepravy na JIS.

Všeobecné dotazy

Ako môžem chrániť seba a ostatných?

Oficiálne inštitúcie ako WHOUNICEF odporúčajú:

1. často a dôkladne si umývajte ruky s vodou, mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom a vyvarujte sa kontaktu s chorými ľuďmi. Okrem toho sa nedotýkajte očí, nosa a úst neumytými rukami

2. pri kašli a kýchaní si zakryte ústa vreckovkou, vyhoďte ju do uzavretého koša a umyte si ruky, ak budete všetky tieto kroky naraz dodržiavať, minimalizujete riziko šírenia infekcie a nákazy

3. počas pozdravu sa vyhýbajte potraseniu rukou, objímaniu alebo bozkávaniu ľudí

4. vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú evidentne chorí

5. udržujte dostatočnú vzdialenosť od ostatných osôb

6. pokiaľ sa necítite dobre, zostaňte doma. Pokiaľ máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc a najskôr lekárovi zavolajte. Postupujte podľa pokynov miestneho zdravotníckeho strediska.

Ako ochránim svoje dieťa pred vírusom COVID-19?

Materské mlieko je najlepším zdrojom výživy pre väčšinu novorodencov a poskytuje ochranu pred množstvom chorôb. Ale ako uvádza CDC, o danom víruse zatiaľ veľa nevieme. Pokiaľ ste tehotná alebo dojčíte, odporúčame vám prečítať si pokyny CDC a v prípade nejakých konkrétnych obáv kontaktujte lekára.

1. často a dôkladne si umývajte ruky s vodou, mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu

2. vyhýbajte sa osobám, ktoré sú choré (kašlú a kýchajú)

3. čistite a dezinfikujte každý deň povrchy v spoločných priestoroch domácnosti, ktorých sa často dotýkate (napr. stoly, stoličky s pevnými operadlami, kľučky, vypínače svetla, diaľkové ovládače, rukoväte, pracovné stoly, toalety, umývadlá)

4. ak je to nutné, vyperte všetky veci vrátane prateľných plyšových hračiek v súlade s pokynmi od výrobcu. Ak je to možné, všetky veci vyperte na najvyššej možnej teplote a nechajte ich úplne vysušiť. Špinavé oblečenie chorej osoby môžete prať s oblečením ostatných ľudí.

Úplný prehľad usmernení CDC týkajúcich sa COVID-19 nájdete na:
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html.

Odporúčania UNICEF nájdete na:
www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know

Ak máte ďalšie otázky alebo obavy, obráťte sa na svojho lekára.

Ako sa šíri koronavírus?

O šírení choroby sa stále veľa nevie. UNICEF, CDC a WHO uvádzajú, že k šíreniu z človeka na človeka dochádza hlavne vdýchnutím kvapiek produkovaných v dýchacích cestách, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha (tzv. kvapôčková infekcia), podobne ako sa šíri chrípka (influenza) a iné patogény dýchacích ciest. Tieto respiračné kvapôčky tiež pristávajú na predmetoch alebo povrchoch a ľudia, ktorí sa dotýkajú takto kontaminovaných povrchov, sa môžu nakaziť tým, že sa následne dotknú očí, nosa alebo úst kontaminovanými rukami. Vírus COVID-19 môže na povrchoch prežiť niekoľko hodín, ale jednoduché dezinfekčné prostriedky ho dokážu zabiť.

Aké sú symptómy nakazenia vírusom COVID-19?

Medzi hlavné symptómy patrí:

1. horúčka (viac ako 37,8 °C)

2. kašeľ, tzn. akútny (ktorý sa náhle objavil) kašeľ a/alebo

3. dýchavičnosť alebo problémy s dýchaním a/alebo únava

Pre zdravotníkov

O čom by mali zdravotníci informovať matky pri čistení odsávačky (Symphony alebo odsávačky na osobné použitie zakúpenej v obchode) počas pandémie?

Odsávačka Symphony je odsávačka mlieka nemocničnej kvality, ktorá sa používa v nemocničnom, ambulantnom a domácom prostredí a je určená na používanie viacerými matkami. Odsávačky Symphony sú k dispozícii na zapožičanie v lekárňach / rentálnych staniciach a pred ich použitím inou matkou sú servisované, čistené a dezinfikované.

Odsávačky na osobné použitie, ako Swing, Harmony či Freestyle, sú navrhnuté tak, aby ich mohla používať iba jedna matka. Pokiaľ má odsávačka problémy s výkonom, z hygienických dôvodov alebo možných obáv z kontaminácie by sa o odsávačku matky nemali deliť. Zamyslite sa nad zubnou kefkou, je to tiež zariadenie určené len na osobné použitie.

Či už používate odsávačku určenú pre viac matiek alebo máte svoju vlastnú, po každom odsávaní vyčistite všetky časti odsávačky, ktoré prišli do styku s materským mliekom podľa pokynov CDC o správnom čistení odsávacej súpravy.

Aké sú odporúčania na manipuláciu s nádobami s materským mliekom odsatým matkou, ktorá má podozrenie na pozitivny test na COVID-19 alebo už je pozitívna v nemocničnom prostredí?

Technika prenášania fliaš 

Pre všetky informácie navštívte webovú stránku HMBANA 

• Počas rutinnej starostlivosti, sestrička, ktorá sa stará o matku, musí vykonávať hygienu rúk a používať osobné ochranné prostriedky. 

• Sestra by mala prevziať nádobu/y s materským mliekom s čistou rukou v rukavici a otvoriť dvere do pacientkinej izby s jej druhou rukou. 

• Zdravotná sestra jednoducho naleje fľaše do čistého úložného vrecka, ktoré drží otvorené druhá „čistá“ zdravotná sestra, ktorá stojí mimo miestnosti. 

• „Čistá“ zdravotná sestra prepraví vrece na novorodeneckú jednotku na použitie. HMBANA odporúča, aby v prípade, že tím pre kontrolu infekcií vašej nemocnice vyžaduje ďalšie preventívne opatrenia, bola použitá technika aseptického prenosu mlieka na bezpečný transport mlieka do nového skladovacieho kontajnera. Upozorňujeme, že technika prenosu fliaš je uprednostňovanou metódou na ochranu množstva a kvality materského mlieka (napr. potenciálna strata tuku pri prenose mledziva). Technika aseptického prenosu mlieka Ak tím pre kontrolu infekcií vo vašej nemocnici vyžaduje ďalšie preventívne opatrenia, môžete preniesť mlieko z pôvodného obalu do nového, čistého obalu. Túto techniku môže vykonať jeden poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v izbe pacienta. Podrobnú infografiku nájdete na webovej stránke HMBANA. 

• Pred vstupom do matkinej izby zabaľte jedno veľké plastové úložné vrecko s čistým spotrebným materiálom. Predtým, ako vstúpite do miestnosti, vykonajte hygienu rúk a oblečte si osobné ochranné prostriedky. Položte vrecko na pult alebo stôl. 

• Vydezinfikujte pracovný priestor (nočný stolík alebo pult). Vytvorte pracovnú plochu. Otvorte veľké plastové vrecko, ktoré obsahuje nové skladovacie nádoby, ale ponechajte ich vo vnútri. Vykonajte hygienu rúk a oblečte si nové rukavice. Vytvorte „novú“ (čistú) pracovnú plochu. 

• Na odstránenie viečka z pôvodnej fľaše matky použite čistú papierovú utierku z čistej pracovnej plochy. Použite papierovú utierku na uchopenie pôvodnej fľaše a nalejte obsah do novej čistej fľaše. Ak je objem mlieka malý, prelejte mlieko do perorálnej striekačky. 

• Čisté úložné vrecko s novými nádobami na mlieko prepravte do novorodeneckej jednotky. Nádoby na skladovanie mlieka nevyžadujú žiadne ďalšie bezpečnostné opatrenia. Na nádoby na skladovanie mlieka neaplikujte chemický dezinfekčný prostriedok. Chemická dezinfekcia HMBANA odporúča, že je zbytočné a nebezpečné používať chemické dezinfekčné prostriedky na nádoby na skladovanie mlieka. Nemocničné dezinfekčné prostriedky preukazujú široké antimikrobiálne účinky na lekárske vybavenie a na často dotýkané povrchy. Nádoby na ľudské mlieko, podobne ako iné položky výživy pacienta, NIE sú často dotýkané povrchy. Všeobecne povedané, dezinfekčné prostriedky obsahujú štítky registrované v EPA, ktoré zakazujú ich použitie na potravinách alebo na povrchoch prichádzajúcich do styku s potravinami. HMBANA podporuje pokyny CDC, ktoré dáva nemocniciam inštrukcie, aby používali dezinfekčné prostriedky na vysoko dotykových povrchoch (napr. zábradlie postele, infúzne pumpy) a čistili povrchy prichádzajúce do kontaktu s potravinami bežnými hygienickými postupmi. Ak váš tím pre kontrolu infekcií vyžaduje použitie chemického dezinfekčného prostriedku, spolupracujte s oddeleniami výživy a životného prostredia, aby ste určili dezinfekčný prostriedok, ktorý sa dá bezpečne použiť na povrchoch prichádzajúcich do styku s potravinami. Postupujte podľa pokynov výrobcu. Niektoré chemické dezinfekčné prostriedky vyžadujú po aplikácii opláchnutie vodou. Na povrchy prichádzajúce do styku s potravinami by sa nikdy nemali používať vysoké alebo stredné koncentrácie chlórnanu sodného (0,1% - 0,5% bieliaceho roztoku).

Aké dezinfekčné prostriedky sú schválené na používanie na odsávačku Symphony a boli preukázané ako efektívne proti vírusu spôsobujúcemu COVID-19?

Väčšina dezinfekčných prostriedkov na povrchy na lekárske prístroje nespôsobuje mechanické poškodenie odsávačky Symphony. Vždy sa musia dodržiavať pokyny a bezpečnostné informácie dodávateľa dezinfekčných prostriedkov na povrchy pre zdravotnícke pomôcky. Spoločnosť Medela odporúča používať povrchový dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu (minimálne 70 % alkoholu). Nasledujúce dezinfekčné prostriedky sú schválené pre používanie na odsávačku Symphony a podľa ich výrobcov sa osvedčili ako účinné proti SARS-CoV-2: 
• Meliseptol® rapid (B. Braun) 
• Hexaquart (B. Braun) 
• Incidin™ Foam (Ecolab) 
• perform® (Schülke) 
• CaviCide1 (Metrex). 
Zoznam čistiacich prostriedkov identifikuje, ktoré činidlá boli vyhodnotené z hľadiska kompatibility čistenia s odsávačkou Symphony. Čistiace prostriedky, ktoré neboli vyhodnotené alebo neprešli testovaním kompatibility materiálov, by mohli mať neznámy alebo škodlivý vplyv, ak sa použijú na povrchu Symphony. Dôsledky môžu zahŕňať zhoršujúci sa kozmetický alebo funkčný výkon, poškodené povrchy alebo štítky zariadenia, ktoré spôsobujú okamžitú poruchu zariadenia alebo dokonca spôsobujú dlhodobé latentné poruchy.
 

Podpora našich zákazníkov a zamestnancov

Vážení zákazníci,

taktiež výrobca odsávacích systémov MEDELA AG je tu stále s nami a zaujal jasné stanovisko so snahou pomáhať nám všetkým v tejto ťaživej situácii v boji proti COVID-19.

Preklad

Posledná úprava 1.4.2020

Zdroj a viac informácií:
www.medela.com/breastfeeding/mums-journey/covid-19-information-concerning-breastfeeding

Kompletný prehľad pokynov CDC týkajúcich sa COVID-19 nájdete na:
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html

Odporúčania UNICEF nájdete na:
www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know


Pokiaľ máte ďalšie otázky alebo obavy, obráťte sa na svojho lekára. 

Informácie a materiály poskytnuté na tejto webovej stránke nepredstavujú a netvoria "zákonné rady," avšak všetky informácie dostupné na tomto webe sú iba na obecné informačné účely. Informácie na tejto webovej stránke nemusia predstavovať tie najaktuálnejšie informácie. Medela si vyhradzuje právo kedykoľvek doplniť túto webovú stránku alebo zmeniť či vymazať akékoľvek informácie alebo materiály na tomto webe.

Tento web obsahuje odkazy na iné webové stránky tretích strán. Tieto odkazy slúžia iba pre pohodlie čitateľa, užívateľa alebo prehliadača; Medela neodporúča ani neschvaľuje obsah webov tretích strán. 

Informácie a materiály na tejto webovej stránke sú poskytované "tak, ako sú"; neprehlasujeme, že obsah je bezchybný. Hoci sme sa snažili zaistiť presnosť a úplnosť informácií a materiálov na tejto webovej stránke, nezaručujeme presnosť, úplnosť, adekvátnosť alebo platnosť informácií a materiálov obsiahnutých na týchto webových stránkach alebo s nimi prepojených.

Celá zodpovednosť za kroky podniknuté alebo nečinené na základe obsahu tejto webovej stránky sa týmto výslovne odmieta. Používanie obsahu obsiahnutého na tomto webe alebo s ním prepojeného je výhradne na Vaše vlastné riziko. Medela nepreberá žiadnu zodpovednosť za akékoľvek straty alebo škody spôsobené použitím tejto webovej stránky alebo spoliehaním sa na obsah tejto webovej stránky.